Filmikamari SEL SEOL
Takaisin


Hallitus

Puheenjohtaja
Juha Mäkelä
Walt Disney Studios Motion Pictures Finland

Varapuheenjohtaja
Aku Jaakkola
Bio Rex Cinemas Oy

Jäsenet
Vesa Aaltonen
Kinoset Oy
Veronica Lindholm
Finnkino Oy
Tero Lindqvist
Kotkan Leffat Oy

Katarina Nyman
Oy Nordisk Film Ab
Harry Päiväläinen
Oy Future Film Ab

Timo Räisänen
SF Film Finland Oy

***

Suomen Filmikamari ry:n hallitukset (vuodet 1923–1940 nimellä Suomen Biografiliitto) 1923–2013

1923
pj: Abel Adams
vpj: Oscar Auer

Arnold Sundgren
Ernfrid Isaksson
Hjalmar Nilsson
Jakob Trap-Holm
Rasmus Hallseth

1924
pj: Abel Adams
vpj: Oscar Auer

Hjalmar Nilsson
Jakob Trap-Holm
Waldemar Järvinen

1925
pj: Abel Adams
vpj: Oscar Auer

Hjalmar Nilsson
Jakob Trap-Holm
Waldemar Järvinen

1926
pj: Abel Adams
vpj: Oscar Auer

Arnold Sundgren
Hjalmar Nilsson
Waldemar Järvinen

1927
pj: Abel Adams
vpj: Oscar Auer

Arnold Sundgren
Hjalmar Nilsson
Waldemar Järvinen

1928
pj: Abel Adams
vpj: Oscar Auer

Arnold Sundgren
Hjalmar Nilsson
Waldemar Järvinen

1929
pj: Abel Adams
vpj: Yrjö Rannikko

Arnold Sundgren
Julius Balthasar
Oscar Auer
Waldemar Järvinen

1930
pj: Abel Adams
vpj: Yrjö Rannikko

Arnold Sundgren
Julius Balthasar
Waldemar Järvinen

1931
pj: Erkki Karu
vpj: Yrjö Rannikko
Arnold Sundgren
Julius Balthasar
Waldemar Järvinen

1932
pj: Erkki Karu
vpj: August Sorjanen

Abel Adams
Arnold Sundgren
Väinö Mäkelä

1933
pj: Erkki Karu
vpj: Abel Adams
Arnold Sundgren
Johan Winqvist
Väinö Mäkelä

1934
pj: Erkki Karu
vpj: Abel Adams

Arnold Sundgren
Johan Winqvist
Väinö Mäkelä

1935
pj: Abel Adams
vpj: Erkki Karu

Arnold Sundgren
Johan Winqvist
Nils Dahlström
Väinö Mäkelä

1936
pj: Abel Adams
vpj: Matti Schreck

Arnold Sundgren
Väinö Mäkelä
Yrjö Viljanen

1937
pj: Matti Schreck
vpj: Väinö Mäkelä
Arnold Sundgren
Yrjö Viljanen

1938
pj: Matti Schreck
vpj: Väinö Mäkelä
Arnold Sundgren
Werner Dahl
Yrjö Suhonen

1939
pj: Matti Schreck
vpj: Väinö Mäkelä
Arnold Sundgren
Werner Dahl
Yrjö Suhonen

1940
pj: Matti Schreck
vpj: Väinö Mäkelä

Arnold Sundgren
Werner Dahl
Yrjö Suhonen

1941
pj: Matti Schreck
vpj: Väinö Mäkelä

Arnold Sundgren
Werner Dahl
Yrjö Suhonen

1942
pj: Väinö Mäkelä
vpj: Onni Hiltunen

Arnold Sundgren
Bruno Honkanen
C.-G. Weckman
Eemil Viljanen
Gunnar Autio
Karl Koski
Nils Dahlström

1943
pj: Väinö Mäkelä
vpj: Onni Hiltunen
Arnold Sundgren
Bertha Nilsson
Bruno Honkanen
C.-G. Weckman
Karl Koski
Kurt Nylund
Nils Dahlström

1944
pj: Väinö Mäkelä
vpj: Onni Hiltunen
Arvo Tamminen
Bjarne Bützow
Bruno Honkanen
C.-G. Weckman
E. Lukkarila
Lars Nilsson
Nils Dahlström

1945
pj: Väinö Mäkelä
vpj: Onni Hiltunen
Bruno Honkanen
C.-G. Weckman
Eemil Viljanen
Jack Kamras
Niilo Rothström
Nils Dahlström
T. J. Särkkä

1946
pj: Onni Hiltunen
vpj: Väinö Mäkelä
E. Lukkarila
Eemil Viljanen
Jack Kamras
Niilo Rothström
Risto Orko
Werner Dahl
Yrjö Suhonen

1947
pj: Onni Hiltunen
vpj: Risto Orko

C.-G. Gallén
Erik Lönnberg
Jack Kamras
Niilo Rothström
Nikolai Philp
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Veikko Varpula
Werner Dahl
Väinö Mäkelä
Yrjö Rannikko
Yrjö Suhonen

1948
pj: Onni Hiltunen
vpj: Risto Orko

A. A. Sarparanta
C.-G. Gallén
Erik Lönnberg
G. E. Petso
Gunnar Selén
Niilo Rothström
Nikolai Philp
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Werner Dahl
Väinö Mäkelä
Yrjö Rannikko

1949
pj: Onni Hiltunen
vpj: Risto Orko

A. A. Sarparanta
C.-G. Gallén
Erik Lönnberg
G. E. Petso
Gunnar Selén
J. Ture Kurtén
Niilo Rothström
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Werner Dahl
Väinö Mäkelä
Yrjö Rannikko

1950
pj: Onni Hiltunen
vpj: Risto Orko

A. A. Sarparanta
C.-G. Gallén
Erik Lönnberg
G. E. Petso
Gunnar Selén
J. Ture Kurtén
Mauno Mäkelä
Niilo Rothström
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Werner Dahl
Väinö Mäkelä

1951
pj: Onni Hiltunen
vpj: Risto Orko

A. A. Sarparanta
C.-G. Gallén
Erik Lönnberg
G. E. Petso
Gunnar Selén
J. Ture Kurtén
Mauno Mäkelä
Niilo Rothström
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Werner Dahl
Väinö Mäkelä

1952
pj: Onni Hiltunen
vpj: Risto Orko

Abbe Drisin
C.-G. Gallén
Erik Lönnberg
J. Ture Kurtén
Niilo Rothström
Oskar Kujanen
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Veli Tamminen
Werner Dahl
Väinö Mäkelä
Yrjö Suhonen

1953
pj: Werner Dahl
vpj: C.-G. Gallén

Abbe Drisin
Eino Jahkonen
Erik Lönnberg
Gustav Jämes
J. Ture Kurtén
Oskar Kujanen
Risto Orko
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Veli Tamminen
Väinö Mäkelä
Yrjö Suhonen

1954
pj: Werner Dahl
vpj: C.-G. Gallén

Abbe Drisin
Eino Jahkonen
Erik Lönnberg
Gustav Jämes
J. Ture Kurtén
Oskar Kujanen
Risto Orko
Simo Parviainen
T. J. Särkkä
Veli Tamminen
Väinö Mäkelä
Yrjö Suhonen

1955
pj: Werner Dahl
vpj: C.-G. Gallén

Abbe Drisin
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Erik Lönnberg
Kurt Troupp
Mauno Mäkelä
Oskar Kujanen
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Väinö Mäkelä
Yrjö Suhonen

1956
pj: Yrjö Suhonen
vpj: C.-G. Gallén

Abbe Drisin
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Erik Lönnberg
Kurt Troupp
Mauno Mäkelä
Oskar Kujanen
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Werner Dahl
Väinö Mäkelä

1957
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Erik Lönnberg

Abbe Drisin
C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Erik Lönnberg
Kurt Troupp
Oskar Kujanen
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Werner Dahl
Väinö Mäkelä

1958
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Erik Lönnberg

Abbe Drisin
C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Helge Miettunen
Jussi Ketola
Niilo Mattsson
Risto Orko
T. J. Särkkä
Urpo Törmänen
Veijo Olamo
Väinö Mäkelä
Yrjö Suhonen

1959
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Erik Lönnberg
Abbe Drisin
C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Jussi Ketola
Niilo Mattsson
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Veijo Olamo
Väinö Mäkelä
Väinö Seppänen

1960
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Erik Lönnberg
C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Jack Kamras
Jussi Ketola
Niilo Mattsson
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Väinö Mäkelä
Väinö Seppänen

1961
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Erik Lönnberg

C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Jack Kamras
Jussi Ketola
Niilo Mattsson
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Väinö Mäkelä
Väinö Seppänen

1962
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Erik Lönnberg
Ahti Suvanto
C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Jack Kamras
Jussi Ketola
Risto Orko
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Urpo Törmänen
Väinö Mäkelä
Väinö Seppänen

1963
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo

Ahti Suvanto
C.-G. Gallén
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Jussi Ketola
Kurt Dahl
Leo Jarden
Risto Orko
Sampo Satamo
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Väinö Mäkelä
Väinö Seppänen

1964
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo

Ahti Suvanto
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Kauko Nurmi
Kurt Dahl
Leo Jarden
Risto Orko
Sampo Satamo
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Väinö Mäkelä
Väinö Seppänen

1965
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo

Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Kauko Nurmi
Kurt Dahl
Lars Åberg
Leo Jarden
Risto Orko
Sampo Satamo
T. J. Särkkä
Tauno Miettunen
Vincent Jämes
Väinö Seppänen

1966
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Kauko Nurmi
Kurt Dahl
Lars Åberg
Leo Jarden
Risto Jarva
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Vincent Jämes
Väinö Seppänen

1967
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo

Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Kurt Dahl
Lars Åberg
Leo Jarden
Risto Jarva
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Veijo Perkonsalo
Vincent Jämes
Väinö Seppänen

1968
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo

Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Kurt Dahl
Lars Åberg
Leo Jarden
Paavo Varjo
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Veijo Perkonsalo
Vincent Jämes
Risto Jarva

1969
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Veijo Olamo
Eino Jahkonen
Enok Raivonen
Kurt Dahl
Lars Åberg
Leo Jarden
Risto Jarva
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Veijo Perkonsalo
Vincent Jämes

1970
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Leo Jarden

Enok Raivonen
Ilmo Mäkelä
Kauko Nurmi
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Lars Åberg
Pentti Lintonen
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Veijo Perkonsalo
Vincent Jämes

1971
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Leo Jarden

Enok Raivonen
Ilmo Mäkelä
Kauko Nurmi
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Lars Åberg
Pentti Lintonen
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Veijo Perkonsalo
Vincent Jämes

1972
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Leo Jarden

Enok Raivonen
Ilmo Mäkelä
Kalervo Sinivuori
Lars Åberg
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1973
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Leo Jarden

Ilmo Mäkelä
Kalervo Sinivuori
Lars Åberg
Pentti Lintonen
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1974
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Leo Jarden

Ilmo Mäkelä
Lars Åberg
Pentti Helanne
Risto Orko
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1975
pj: Mauno Mäkelä
vpj: Leo Jarden
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Lars Åberg
Pentti Helanne
Risto Orko
Tauno Miettunen

1976
pj: Lars Åberg
vpj: Leo Jarden

Ilmo Mäkelä
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Pentti Helanne
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1977
pj. Lars Åberg
vpj: Leo Jarden

Ilmo Mäkelä
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Pentti Helanne
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1978
pj. Lars Åberg
vpj: Leo Jarden
Ilmo Mäkelä
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Pentti Helanne
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1979
pj. Lars Åberg
vpj: Leo Jarden

Ilmo Mäkelä
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Pentti Helanne
Sampo Satamo
Tauno Miettunen

1980
pj: Lars Åberg
vpj: Leo Jarden
Eero Tähtinen
Ilmo Mäkelä
Kurt Dahl
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuure A. Korhonen

1981
pj: Ilmo Mäkelä
vpj: Leo Jarden
Eero Tähtinen
Kurt Dahl
Kyösti Varesvuo
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuure A. Korhonen
Lars Åberg

1982
pj: Ilmo Mäkelä
vpj: Kurt Dahl
Eero Tähtinen
Kyösti Varesvuo
Lars Åberg
Olavi Virtamo
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuure A. Korhonen

1983
pj: Ilmo Mäkelä
vpj: Kurt Dahl

Eero Tähtinen
Lars Åberg
Olavi Virtamo
Pentti Teirikari
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuure A. Korhonen

1984
pj: Ilmo Mäkelä
vpj: Kurt Dahl

Eero Tähtinen
Kyösti Varesvuo
Lars Åberg
Olavi Virtamo
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuure A. Korhonen

1985
pj: Ilmo Mäkelä
vpj: Kurt Dahl

Jukka Mäkelä
Kyösti Varesvuo
Lars Åberg
Olavi Virtamo
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuure A. Korhonen

1986
pj: Lars Åberg
vpj: Olavi Virtamo
Jukka Mäkelä
Kalervo Nieminen
Pentti Teirikari
Sampo Satamo
Tauno Miettunen
Tuukka Mäkelä
Tuure A. Korhonen

1987
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Tauno Miettunen
Olavi Virtamo
Pentti Teirikari
Tuure A. Korhonen

1988
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Tauno Miettunen
Juha Mäkelä
Olavi Virtamo
Tuure A. Korhonen

1989
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Olavi Virtamo

Juha Mäkelä
Sampo Satamo
Tuure A. Korhonen

1990
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Olavi Virtamo

Aune Turja
Juha Mäkelä
Markku Koistinen
Sampo Satamo
Tuure A. Korhonen

1991
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Olavi Virtamo

Anneli Stick
Aune Turja
Claes Olsson
Juha Mäkelä
Markku Koistinen
Sampo Satamo

1992
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Olavi Virtamo
Anneli Stick
Aune Turja
Claes Olsson
Juha Mäkelä
Markku Koistinen
Sampo Satamo

1993
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Olavi Virtamo
Anneli Stick
Aune Turja
Juha Mäkelä
Markku Koistinen
Sampo Satamo

1994
pj: Jukka Mäkelä
vpj: Olavi Virtamo

Anneli Stick
Aune Turja
Juha Mäkelä
Markku Koistinen
Matti Asikainen

1995
pj: Olavi Virtamo
vpj: Hannu Syrjänen

Anneli Stick
Aune Turja
Elma Pehkonen-Rajamäki
Jukka Mäkelä
Matti Asikainen
Tarja Piiroinen

1996
pj: Markku Koistinen
vpj: Matti Asikainen
Anneli Stick
Aune Turja
Elma Pehkonen-Rajamäki
Hannu Syrjänen
Tarja Piiroinen

1997
pj: Markku Koistinen
vpj: Matti Asikainen
Anneli Stick
Aune Turja
Juha Mäkelä
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

1998
pj: Markku Koistinen
vpj: Rauno Kivirinne
Anneli Stick
Aune Turja
Juha Mäkelä
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

1999
pj: Juha Mäkelä
vpj: Jouko Jämsä
Aune Turja
Jukka Vilhunen
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

2000
pj: Juha Mäkelä
vpj: Jouko Jämsä
Jukka Vilhunen
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

2001
pj: Juha Mäkelä
vpj: Jukka Vilhunen

Jouko Jämsä
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

2002
pj: Juha Mäkelä
vpj: Jukka Vilhunen

Jouko Jämsä
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

2003
pj: Juha Mäkelä
vpj: Jukka Vilhunen

Jouko Jämsä
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen
Timo Mänty

2004
pj: Juha Mäkelä
vpj: Timo Mänty

Jouko Jämsä
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen

2005
pj: Timo Mänty
vpj: Juha Mäkelä

Jouko Jämsä
Lasse Hyyti
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen

2006
pj: Timo Mänty
vpj: Juha Mäkelä

Jouko Jämsä
Lasse Hyyti
Leif Lindblad
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen

2007
pj:Timo Mänty
vpj: Juha Mäkelä
Lasse Hyyti
Leif Lindblad
Maija Kuusi
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen

2008 
pj:Timo Mänty
vpj: Juha Mäkelä

Lasse Hyyti
Leif Lindblad
Maija Kuusi
Rauno Kivirinne
Tarja Piiroinen

2009
pj:Timo Mänty
vpj: Juha Mäkelä
 
Leif Lindblad
Maija Kuusi
Rauno Kivirinne
Katarina Nyman
Tarja Piiroinen

2010
pj: Juha Mäkelä
vpj: Liisi Jauho

Maija Kuusi
Kimmo Lohman
Katarina Nyman
Tarja Piiroinen
Antti Toiviainen

2011
pj: Juha Mäkelä
vpj: Liisi Jauho
Markku Koistinen
Kimmo Lohman
Katarina Nyman
Tarja Piiroinen
Antti Toiviainen

2012
pj: Juha Mäkelä
vpj: Liisi Jauho
Aleksi Bardy
Kimmo Lohman
Katarina Nyman
Claes Olsson
Antti Toiviainen

2013
pj: Juha Mäkelä
vpj: Liisi Jauho

Vesa Aaltonen
Aleksi Bardy
Riina Hyytiä
Kimmo Lohman
Katarina Nyman
Claes Olsson
Antti Toiviainen

2014
pj: Juha Mäkelä
vpj: Liisi Jauho

Vesa Aaltonen
Aleksi Bardy
Riina Hyytiä
Kimmo Lohman
Katarina Nyman
Claes Olsson
Antti Toiviainen

2015
pj: Juha Mäkelä
vpj: Riina Hyytiä

Vesa Aaltonen
Aleksi Bardy
Liisi Jauho
Kimmo Lohman
Katarina Nyman
Claes Olsson
Timo Räisänen

2016
pj: Juha Mäkelä
vpj: Riina Hyytiä

Vesa Aaltonen
Aku Jaakkola
Veronica Lindholm
Katarina Nyman
Claes Olsson
Timo Räisänen
Lasse Saarinen (erosi hallituksesta kesken kauden, koska tuli valituksi Suomen elokuvasäätiön toimitusjohtajaksi)

2017
pj: Juha Mäkelä
vpj: Nina Laurio
Vesa Aaltonen
Aku Jaakkola
Riina Hyytiä
Veronica Lindholm
Leila Lyytikäinen
Katarina Nyman
Timo Räisänen

2018
pj: Juha Mäkelä
vpj: Aku Jaakkola
Vesa Aaltonen
Veronica Lindholm
Tero Lindqvist
Katarina Nyman
Harry Päiväläinen
Timo Räisänen

****

Asiamiehet:
Ensio Hiitonen 28.5.1942–29.1.1948

Toimitusjohtajat:
Ensio Hiitonen 29.1.1948–28.2.1949
Olavi Aittola 4.4.1950–31.3.1976
Leo Nordberg 1.4.1976–31.12.1995
Raija Nurmio 1.1.1996–31.8.2009
Tero Koistinen 1.9.2009–



© FILMIKAMARI 2003 Produced by Framesay